Pusta Reka, Jovan V. Jovanović, Izdanja Narodnog muzeja u Leskovcu, 1976
Лапотинце је подигнуто на алувијалној равни Пусте реке, на источном ободу пусторечке области. Средишњи део села се налази на обалама реке, чије је старо корито тако плитко и његове стране нестабилне, да је редовно долазило до поплава овог дела насеља и мењања речног корита. Источни део ове средишње махале је нешто издигнут и лежи на благој западној падини брегова који чине источни обод ове области. Село је подељено на неколико махала: Центар, Граовце, Врањанце, Рупце и Гоч махалу. Међу овим махалама одликује се нарочито махала Врањанце својом удаљеношћу од Центра и других махала, па се добија утисак да је самостално селоско насеље. Село је збијеног типа.
Име села. – Село је добило име по томе, што је земљиште на коме је засељено веома ниско и водоплавно и зато често житко као блато: лап.
У целој Пустој Реци на територији села Лапотинца, на локалитету Селиште пронађено је најстарије праисторијско насеље: керамика старчевачког типа. На локалитету Вртаче – Марјаново језеро пронашао је Фрања Фелдхамер кремена оруђа, фрагменте керамике и камених секира, који налази припадају винчанско – плочничкој фази, што је доказ да се на овом месту живот одвијао непрекидно. На овом месту пронађена је и урна од печене земље, која припада бронзаном добу, са костима у њој. Урна се чува у Народном музеју у Лесковцу под бр. 573.
На локалитету Бунариште код Глише Игњатовића постоје трагови људског насеља новијег датума. На овом локалитету је била црква, у чијој порти је постојао запуштен бунар. Отуда и назив локалитету Бунариште. Сада су то њиве.
За време Турака српско село Лапотинце се под притиском Арбанаса раселило. 1858г Хан је забележио да је имало 15 албанских кућа, а једну српску кућу која је дочекала ослобођење није поменуо.
Лапотинце спада у онај број пусторечких села чији број домова премаша 200. У том погледу село је до данас одржало стање забележено више од 20г. Међутим, иако се број домова одржавао, број становника је у сталном опадању. Ево његове демографске слике: 1953г село је имало 227д са 1154с; 1961 број кућа 227, али број становника пао на 946; док је 1971г пописано 228к, а само 846с.
Садашње становништво села чине ови родови:
- Пејчиновићи, пореклом из Рупља 2к,
- Димитријевићи, пореклом из Грознатовца 8к,
- Андрејићи, из Преслапа, 3к,
- Живковићи, из Црне Траве 1к,
- Ђорђевићи из Грознатовца 3к,
- Игњатовићи из Калне 3к,
- Вељковићи из Кукавице 2к,
- Станковићи из Кукавице 7к,
- Николићи из Грознатовца 3к,
- Петковићи из Грознатовца 10к,
- Други род Игњатовићи, из Стрезимировца 5к,
- Соколовићи, из Грознатовца 3к,
- Други род Димитријевићи, пореклом из Шапца (његова жена Тодора из Преслапа) 1к,
- Ристићи – Ракини, порекло непознато 3к,
- Вукићи из Црне Траве 1к,
- Николићи – Ајтини, из Грознатовца 4к,
- Ристићи из Црне Траве 1к,
- Андрејевићи из Преслапа 5к,
- Стојановићи – Дрдини ? 4к,
- Глишићи из Грознатовца 7к,
- Стојковићи – Мехаџинци (имали механу) из Грознатовца 2к,
- Други род Стојковићи, из Грознатовца 7к,
- Ристићи – Дојчиновићи, из Грознатовца 3к,
- Момчиловићи, из Цр. Јабуке 2к,
- Костићи (Филимон), из Косовске Каменице (досељени 1959) 1к,
- Станковићи, из Липовице (власотиначке, досељени 1952) 3к,
- Милошевићи – Трокини, из Грознатовца 2к,
- Ђурићи, из Црне Траве 1к.
Родови од 1-28 су настањени у централном делу села и махали Гоч.
- Миљковићи, из Граова (Грд. Клисура) 10к,
- Млаџићи, из Црвене Јабуке 2к,
- Шаулићи из Црне Горе 1к,
- Други род Миљковићи, из Орловца ? 1к,
Родови од 29 до 31 настањени су у махали Граовце.
- Стојановићи из Барбарушнице (околина Врања) 3к,
- Спасићи из Барбарушнице 12к,
- Петковићи, из Репишта (Грд. Клисура) 3к,
- Други род Петковићи (Драгољуб) из Боринца 1к,
- Стошићи из Барбарушнице 3к
- Трећи род Ристићи, из Барбарушнице 3к,
- Миленковићи из Калне 2к,
- Ђурићи из Црне Траве 1к,
- Симоновићи из Преслапа 3к,
- Трећи род Николићи, из Кукавице (власотиначке) 1к,
- Цветковићи (Боривоје) из Цекавице 1к,
- Трећи род Ристићи – Дојчиновићи, из Грознатовца 3к,
- Цакићи (Станоје), из Тревешића 1к,
- Љубеновићи (Љубисав) из Кацабаћа 1к,
- Петровић удова Наталија, из Горњег Гара 1к,
- Павловићи (Богдан), из Горњег Бријања 1к,
- Игњатовићи (Драгољуб) из Калне 1к,
- Златановићи (Марко), из Дрводеља 1к
Родови од 33 до 50 чине становништво махале Врањанце.
Роми у Лапотинцу:
- Азировићи 4к,
- Асановићи 4к,
- Латифовићи 4к
- Улићи 2к,
- Мацићи 1к,
- Ибрићи 2к,
- Сулејмановићи 4к
Велики број младих људи се одавао изучавању заната или се школовао у разним цивилним и војним школама.
После другог светског рата из Лапотинца се иселило и у разним местима Југославије образовало своја домаћинства 257 кућа са око 811 чланова домаћинства. Тако данас има већи број Лапотиначких домаћинстава ван самог Лапотинца но у Лапотинцу. Исељени Лапотинчани се баве разним струкама и занимањима: 29 официра, 6 лекара, 24 подофицира, 10 помоћних лекара, 176 радника разних струка, занатлија и службеника, 6 дипломираних правника, 11 учитеља. У самом селу воде своје занатлијске радње један млинар као и три зидара – фасадера.
П.С. Лапотинце је имало 217 становника 1879, 308 1884, 1.182 у 1948, 647 у 2002, и 529 становника у 2011 години, у томе 21 млађих од 5 година (29 од 5 до 10; 34 од 10 до 15; 40 од 15 до 20г), уз просечну старост од 42,5 година.
По казивању др Милорада Соколовића, лекара из Лесковца, пореклом из Лапотинца, преци овог рода живели су у далекој прошлости у Босни. Један део овог рода је примио ислам. Чувени представник њихов био је Мехмед-паша Соколовић, који се успео до положаја великог везира турског царства. Други део рода је остао у православљу. Његов главни представник је био калуђер Макарије, брат Мехмед-паше Соколовића, који га је, у име султаново, именовао за пећког патријарха. Православни Соколовићи су после смрти Мехмед-паше и патријарха Макарија, изложени дивљем гоњењу Турака и потурчењака, да би остали у хришћанској вери и одржали се, напустили Босну, лутали по Србији и нашли уточиште у планинама Крајишта, у старом српском Знепољу где су се одржали до данашњих дана. Из овог рода је био чувени Сима Соколовић (код Бугара Сима Соколов), који је провео младост у Београду, где се школовао и радио. Сима је био почасни поручник српске војске у периоду од 1877-1878г и вођа знепољских устаника против Турака 1877/1878г. Са групом добровољаца из Клисуре, учествовао је у бици за ослобођење Врања. По ослобођењу Подујева од Турака 1878г био је први срески начелник у овом месту. Када је део Знепоља са градом Трном, који је од Турака ослободила српска војска, на захтев Руса, а по одлуци Берлинског конгреса припао Бугарској, Сима је своја два рођена брата Тончу и Стаменка довео у Пусту Реку и населио их у Лапотинцу, а сам остао у родном крају „да дели судбину свога народа“, како је сам говорио. О Сими Соколову је информативни билтен „Бугарска у изградњи“, који издаје Бугарска амбасада у Београду, у броју 3 од 1970г донео леп чланак под насловом Соко, цитирајући у поднаслову (као мото) забелешку Константина Јиричека о овом претку наших Соколовића.
Син Тончин Стеван био је официр српске војске и учесник у свима ратовима које је водила Србија од 1912-1918г. Погинуо је на Солунском фронту. По казивању његова унука Стевана Соколовића, вајара из Лесковца, Стевана је мучки убио Милутин Драговић јер се бојао његовог великог угледа и престижа, па је сматрао да ће му он, када се врате у домовину, угрозити политички положај.
Стеванов син Михајло Соколовић и брат му Митар били су учесници у НОБ-и. Михајло је ухваћен од окупатора и стрељан на Сајмишту.
Од Симиног брата Стаменка је др. Милорад Соколовић, дечји лекар у Лесковцу, праунук по унуку му Живојину.
Родослов овог рода је за науку врло интересантан, како по пореклу, тако и по знаменитим људима који су из њега потицали у далекој и скорој прошлости српског народа, тако и по последњој генерацији Соколовића.
Sto se tice Sokolovica moji Cicvarici poticu od Sokolovica . Pa dosta znam o njima . Samo ovo ime Sima Simeon govori da ima veze sa Sokolovicima jer se sacuvalo sa kolena na koleno i kod mojih Cicvarica do pre nekih 150 g.Svi potomci Vukasina Rudica Sokolovica pravoslavne vere ziveli su u Pivi pa i veliki vezir Mehmed Sokolovic je roden u Pivi a ne u Sokolovicima . U Ravanca Sokolovice se odselio njegov otac Dimitrije kada je primio islam .