Starci na njivama
Do kraja devedesetih godina prošlog veka poljoprivreda Srbije je, u proizvodnim rezultatima, bila u vrhu
evropske poljoprivrede. Pre dvodecenijskih promena u Srbiji je uspešno poslovalo više, za uslove bivše države, velikih proizvodnih sistema za proizvodnju poljoprivredne mehanizacije koji su tom mehanizacijom dominantno snabdevali poljoprivrednike odnosno tržište SFRJ. Mehanizacija je sad stara oko četvrt veka pa se nameće potreba da se ona revitalizuje, pre svega, za gazdistva veličine 50 hektara zemlje
Branislav Gulan
Uvod
Poljoprivreda Srbije ima značajne potencijale za proizvodnju koji nisu dovoljno iskorišćeni. I u takvim okolnostima proizvodnja
uveliko nadmašuje potrebe proizvodnje hrane za domaće stanovništvo. Zahvaljujući resursima poljoprivreda Srbije je izvozno orijentisana i ostvaruje značajne suficite u spoljnotrgovinskoj razmeni agrarnih proizvoda popravljajući, na taj način, platno bilansnu poziciji Srbije u celini.
Nedovoljno korišćenje prirodnih potencijala poljoprivrede Srbije uzrokovano je, pre svega, u nepovoljnoj demografskoj strukturi poljoprivrednog stanovništva, maloj prosečnoj veličini poseda ali i amortizovanoj pa i tehnološki prevaziđenoj i proizvodno amortizovanoj opremi koja se koristi u procesu proizvodnje u poljoprivredi.
Do kraja devedesetih godina prošlog veka poljoprivreda Srbije je, u proizvodnim rezultatima, bila u vrhu evropske poljoprivrede. Raspadom SFRJ, građanskim ratom i međunarodnom izolacijom kojima je Srbija bila izložena stanje u privredi, a posebno u
poljoprivredi se značajno promenilo. Ukidanjem sankcija međunarodne zajednice intenzivirane su promene započete još u vreme raspada bivše države. Došlo je do promene privrednog sistema, svojinske transformacije i promena u vlasničkoj strukturi kapitala u privredi i poljoprivredi. Praktično je ukinuta društvena svojina, izvršena je privatizacija i promenjeni ukupni privredni i društveni odnosi u zemlji.
Pre dvodecenijskih promena u Srbiji je uspešno poslovalo više, za uslove bivše države, velikih proizvodnih sistema za proizvodnju poljoprivredne mehanizacije koji su tom mehanizacijom dominantno snabdevali poljoprivrednike odnosno tržište SFRJ (Zmaj – Zemun, IMT – Novi Beograd, IMR – Rakovica, Lifam – Stara Pazova, Majevica – Bačka Palanka…). Za potrebe poljoprivrednih domaćinstava uspešno su, kao deo velikih sistema ili samostalno, poslovali i proizvođači priključnih mašina, povrtarske i baštenske mehanizacije (IMT FOP – Bečej, IMT-Knjaževac, Morava-Požarevac, Metalogradnja-Vrbas i drugi) koji su sa velikim proizvođačima mašina upotpunjavali potrebu poljoprivrede i poljoprivrednika Srbije za potpunim spektrom mašina u poljoprivredi. Poljoprivreda i poljoprivrednici Srbije u tom periodu nisu imali posebnih zahteva i potreba za uvoz poljoprivredne
mehanizacije. Samo iz IMT za vreme SFRJ je izvezeno oko 46.000 traktora!
Analiza obuhvata vreme 2005 – 2012. godine, mada nema komparativnih podataka za svaku godinu u analiziranom vremenu. Kao izvori podataka korišćeni su materijali PKS za navedene godine.
Aktuelno stanje
Ekonomsko (cenovno) iznurivanje poljoprivrede u periodu sankcija i građanskih ratova onemogućili su obnavljanje poljomehanizacije na većini gazdinstava. Raspad ranije države i međunarodna izolacija presudno su uticali na obim proizvodnje i prodaje poljomehanizacije kod svih proizvođača što ih je dovelo u izuzetne ekonomske teškoće. Privatizacija koja se u tom periodu desila potpuno je ugasila proizvodnju u većini fabrika poljoprivrednih mašina (Zmaj, Lifam, Metalogradnja…) ili je ta proizvodnja minimizirana (IMT, IMR, Majevica, Morava, Poljostroj..). Zbog toga je na početku XXI veka stanje u pogledu
poljoprivredne mehanizacije u Srbiji ocenjeno kao veoma kritično za dalje obavljanje poljoprivredne proizvodnje.
Domaći proizvodni sistemi su bili ekonomski uništeni pa je otvoreno tržište za strane proizvođače poljoprivredne mehanizacije. To tržište imalo je mali kapacitet kupovne moći pa se većina poljoprivrednika u Srbiji i danas oslanja na stare mašine kupljene u periodu pre sankcija. To znači da je poljoprivredna mehanizacija u Srbiji danas stara u proseku oko dve decenije!
Oživelo je tržište odnosno uvoz polovnih mašina iz inostranstva, a samo mali broj poljoprivrednika je imao snage i mogućnosti da se kreditno zaduži i obnovi mehanizaciju kupovinom novih pogonskih i priključnih mašina iz uvoza. Kupovina pogonskih i priključnih mašina iz domaće proizvodnje bila je gotovo simbolična iako je, po cenovnim kriterijumima a u velikoj meri i po kvalitetu, odgovarala potrebama poljoprivrednika posebno za korišćenje na malom posedu koji dominira u poljoprivredi Srbije.
Kupovina domaće mehanizacije nije ozbiljnije podržana ekonomskim merama države Srbije pa su domaći proizvođači izloženi žestokoj konkurenciji iz uvoza jer su se morali prilagoditi istim uslovima poslovanja tim pre što je ukinuta carinska zaštita domaće proizvodnje. I u takvim uslovima održali su se neki raniji proizvođači poljoprivredne mehanizacije (IMT, IMR, Majevica, Morava, Poljostroj…), a nastao je i veći broj manjih proizvođača ili montažera poljoprivrednih, naročito priključnih,
mašina (Berko – Mol, Gitarić – Smederevska Palanka, Gumaplast Rau – Vojka i drugi).
Prema prethodnim rezultatima popisa poljoprivrede Srbije iz 2012. godine proizilazi da 47 odsto gazdinstava ima manje od dva hektara poljoprivrednog zemljišta, a ona raspolažu sa manje od 10 odsto ukupnih površina poljoprivrednog zemljišta. Trećinom zemljišta raspolažu gazdinstva čiji je posed između dva do pet hektara, a 30 odsto gazdinstava raspolaže posedom između pet – 20 hektara. Trećina gazdinstava (32 odsto) ima više od 20 hektara (4.243 gazdinstva imaju između 50 -100 hektara, a 1.365 imaju više od 100 hektara).
U proteklih 20 godina došlo je do diferencijacije i raslojavanja u selima. Mali broj krupnih gazdinstava ima veću ekonomsku moć i to im omogućava da nabavljaju mehanizaciju iz uvoza. Na drugoj strani su većina gazdinstava koja su osiromašena tako da ne mogu da nabavljaju mehanizaciju ni iz domaće proizvodnje ni iz uvoza.
Zbog toga se nameće potreba za revitalizaciju domaće industrije mašina i opreme kaja bi bila usmerena ka potrebama malih i srednjih gazdinstava veličine poseda do 50 hektara.
Revitalizacijom domaće industrije odnosno novom industrijskom politikom Srbija bi umanjila negativan spoljnotrgovinski bilans u oblasti poljoprivredne mehanizacije, povećala bi zaposlenost u ovoj industriji. To bi doprinelo bržem zanavljanju i onako zastarele mehanizacije na posedima zemljoradnika, blagovremenom i kvalitetnom obavljanju agrotehničkih operacija. Sve to bi se pozitivno odrazilo na povećanje produktivnosti i konkurentnosti u poljoprivredi Srbije, što je izuzetno bitno u procesu evropskih integracija.
SPOLjNOTRGOVINSKA RAZMENA
Januar – decembar 2012. g.
Ukupna vrednost spoljnotrgovinske razmene proizvoda proizvođača mašina za poljoprivredu u periodu januar-decembar 2012. godine iznosila je 208,60 miliona dolara, od čega je izvoz 42,61 miliona dolara, a uvoz 165,99 miliona dolara – vidi tab. 1.
Pokrivenost uvoza izvozom je 25,67 odsto, a spoljnotrgovinski deficit je 123,38 miliona dolara, što je za oko 1,71 odsto više nego u istom periodu prethodne godine.
Ako se uporede rezultati robne razmene u periodu januar-decembar 2011. i januar-decembar 2012. godine vidi se da je
ostvaren rast izvoza od oko devet odsto i rast uvoza od oko tri odsto.
Na osnovu podataka sadržanih u tabelema 2 i 3 može se zapaziti da je vrednost uvozan mašina i opreme znatno viša od izvoza. Dakle, značajan devizna sredstva i onako oskudna izdvajaju se za uvoz poljoprivredne mehanizacije. To je razlog za brzu
revitalizaciju industrije poljoprivrednih mašina i opreme i za kreiranje nove industrijske politike u ovoj oblati. Ta industrijska politika mora biti zasnovana na novim tehnološkim postupcima, inovacijama, patentima…
Iz podataka u tabelama 4 i 5 se vidi da je u 2012. godini , Grupacija proizvođača poljoprivrednih mašina PKS, ostvarila najveći izvoz na tržišta Etiopije od 10,88 miliona dolara, Bosne i Hercegovine od 7,03 miliona dolara, Hrvatske od 3,44 miliona
dolara, Ruske Federacije od 2,24 miliona dolara i Mađarske od 1,97 miliona dolara. Očigledno je da su tržišta manje razvijenih zemalja i bivših republika Jugoslavije najzastupljenija u izvozu poljoprivrednih mašina i opreme iz Srbije. Istovremeno najveći uvoz je iz industrijski i tehnološki razvijenih zemalja, Nemačke, Italije, Francuske, Indije, Kine i Belorusije.
Informacija o izvozu i uvozu traktora u periodu 2009.-2012.godina
Na osnovu raspoloživih podataka Privredne komore Srbije proizilazi:
- Učešće ove industrije u ukupnom prihodu metalske i elektro industrije pokazuje tendenciju pada u periodu 2005 – 2010. godine;
- Broj preduzeća je u blagom porastu;
- Broj zaposlenih radnika je smanjen za 50 odsto (tab. 6)
Prema podacima u sadržanim u tabeli 6A zapaža se da svega tri preduzeća u ovoj industriji spadaju u grupu velikih sa preko 2.000 zaposlenih ili sa učešćem u ukupnom broju zaposlenih u ovoj grupaciji sa preko 70 odsto. Broj srednjih preduzeća iznosi devet, a malih 74. To znači da su proizvodni i radni potencijali veoma usitnjeni!
PROIZVODNjA
Januar – decembar 2012.godine
Fizički obim industrijske proizvodnja u sektoru proizvodnje mašina za poljoprivredu i šumarstvo u periodu, januar-decembar 2012. godine, u odnosu na prosek 2011. godine beleži rast od 1,7 odsto i rast zaliha od 61,0 odsto. To znači da je tražnja za mašinama veoma niska, zbog čega je rast zaliha veoma visok. Razlog je u niskoj kupovnoj moći poljoprivrede, odnosno njenom
nepovoljnom ekonomskom položaju.
Rast proizvodnje u periodu januar – decembar 2012. godine . u odnosu na prosek 2011. godine. zabeležen je kod proizvodnje ostalih plugova od 167,7 odsto, traktora točkaša snage preko 37kw do 59kw od 52,2 odsto i kod sejalica od 39,9 odsto.
Pad proizvodnje u posmatranom periodu zabeležen je kod raonih plugova od 39,5 odsto, ostalih uređaja za pripremu zemlje od 53,1 odsto, kultivatora (sa fiksnim alatima) od 54,5 odsto, motokultivatora od 36,2 odsto, plevilica i kopačica od 33,3 odsto, traktora točkaša snage preko 18kw do 37kw od 16,7 odsto, kao i kod valjaka i setvospremača od 11,9 odsto.
PROIZVODNjA TRAKTORA
U Republici Srbiji proizvodnjom traktora bave se dva privredna društva:
– IMT Industrija mašina i traktora AD – Novi Beograd
– IMR Industrija motora Rakovica AD – Beograd
Osnovni podaci:
Proizvodnja traktora u periodu januar-decembar 2012. godine u odnosu na isti period 2011. godine zabeležila je rast od oko 19,54 odsto, odnosno proizvodnja je sa 1.402 traktora porasla na 1.676 komada. Broj traktora koja su posedovala poljoprivredna gazdinstva u Srbiji u 2012. godini je: 408.734 traktora.
PROIZVODNjA KOMBAJNA
U Republici Srbiji nema proizvođača kombajna odnosno isti se nabavljaju iz uvoza. Nekada najveća fabrika kombajna u ovom delu Evrope i jedina u Srbiji, “Zmaj” – Zemun, danas nema u proizvodnom programu ovaj proizvod. Poslednja 34 kombajna u ovoj fabrici su proizvedena 2005/2006. godine. U ranijem periodu, fabrika je proizvodila preko 1.200 kombajna godišnje i zapošljavala više od 4.000 radnika. Nakon privatizacije 2006. godine uništena je potpuno proizvodnja ovog proizvoda i otpušteni su radnici, 643 radnika je zatečeno na dan prodaje preduzeća, tako da oko 70 danas zaposlenih bave se proizvodnjom drugih proizvoda (prikolice, police i gondole za prodavnice).
ZAKLJUČCI
NA OSNOVU ANALIZE STANJA U PROIZVODNJI POLJOPRIVREDNE MEHANIZACIJE PROIZILAZI:
- Srbija je u prošlosti imala veoma razvijenu i izvozno orijentisanu industriju poljoprivrednih mašina i opreme;
- Posle 90-tih godina prošlog veka, za vreme sankcija, a posebno početkom tranzicije, odnosno privatizacije nakon 2000-te ova industrija zapada u ozbiljnu;
- Kriza se manifestuje u padu proizvodnje poljoprivrednih mašina i opreme, smanjenju broja zaposlenih u ovim preduzećima i smanjenju njihovog učešća u ukupnom prihodu industrije i privrede u celini;
- To se odražava i na disbalans u
spoljnotrgovinskoj razmeni mašina i opreme. Sredstva koja se izdvajaju za uvoz su i do četiri puta veća od izvoznih prihoda ovih proizvoda; - Pad proizvodnje mašina i opreme, visoka uvozna zavisnost uzrokovali su tehničko – tehnološku zaostalost
poljoprivrede. Sigurno je da se to odražava i na njenu nisku produktivnost i konkurentnost; - Zbog sve oštrije konkurencije na tržištu hrane, oseća se potreba za njenom tehničkom modernizacijom
- To podrazumeva revitalizaciju domaće industrije mašina i opreme, veće investicije, proizvodnju i izvoz istih,
uz smanjenje uvoza;
PREDLOG MERA ZA UNAPREDJENJE INDUSTRIJE POLJOPRIVREDNIH MAŠINA I OPREME:
1. Umesto izdvajanja značajnih finansijskih sredstava za uvoz mašina i opreme, treba povećati ulaganja u domaću industriju;
2. Za velike sisteme treba tražiti strateške partnere u inostranstvu. Ovi sistemi treba da se bave proizvodnjom mehanizacije za krupne posede. Oni su, pre svega, locirani u Vojvodini;
3. Čak tri četvrtine teritorije Srbije čini brežuljkasto i brdsko planinsko područje. U tim predelima dominira mali i srednji posed;
4. Proizvodne programe domaće industrije mašina i opreme treba prilagodjavati veličini poseda;
5. Pored finansijske podrške razvoju ove industrije, istu podršku treba obezbediti i malim i srednjim preduzećima;
II. Nauчni skup
„Mehanizaцija poljoprivrede – stanje i potrebe“
Na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu 25.06.2013. god., na predlog Akademije inženjerskih nauka Srbije, održan je nauчni skup na temu „Mehanizцija poljoprivrede-stanje i potrebe“. Na nauчnom skupu podneto je deset radova koji su шtampani u чasopisu Traktori i pogonske maшine br. 1(2013) i to:
- Prostran M.: Stanje i potenцijali u proizvodnji hrane u Republiцi Srbiji.
- Bugarin Đ., Obradović LJ., Milanović M., Tomić D., Gulan B.: Aktuelno stanje i perspektive u poljoprivrednoj proizvodnji
- Nikolić R., Savin L., Furman T., Tomić M., Mileusnić Z., Simikić M., Radojka Gligorić, Žigić Nevenka: Motori i traktori – stanje i potrebe.
- Malinović N., Meшi M., Kostić M., Miodragović R.: Mehanizaцija u ratarstvu – stanje i potrebe.
- Bajkin A., Ponjiчan O., Dimitrijević Aleksandra, Ilin Ž.: Mehanizaцija u povrtarstvu – stanje i potrebe.
- Radivojević D, Topisirović G.: Mehanizaцija u stoчarstvu – stanje i potrebe.
- Bugarin R., Đukić N., Sedlar S., Uroшević M., Živković M.: Mehanizaцija u voćarstvu, vinogradarstvu i zaшtita bilja – stanje i potrebe.
- Oljaчa M., Gligorević K., Pajić M.: Mehanizaцija u melioraцijama zemljiшta – stanje i potrebe.
- Brkić M., Janjić T., Olivera Eцim Đurić: Proцesna tehnika i termotehnika – stanje i potrebe.
- Tot A.: Jedna mogućnost raцionalne nabavke i koriшćenja poljoprivredne mehanizaцije.
U svim radovima prikazano je stanje u oblasti mehanizaцije i opreme i predložena proizvodnja u domaćoj industriji i neophodan uvoz kao i mogućnosti izvoz naшih proizvoda.
Republika Srbija sa oko 5,1 milion hektara poljoprivrednog zemljiшta, od чega je oko 4,2 miliona hektara obradivo zemljiшte, solidnog kvaliteta, sa potenцijalima za proizvodnju zdravstveno bezbedne hrane za preko 50 miliona stanovnika.
Međutim, sa oko milion energetskih jediniцa, oko 2,5 miliona prikljuчnih maшina i opreme i preko 100.000 jediniцa
proцesne tehnike i termotehnike proseчne starosti od 15 do 30 godina, ti potenцijali ne mogu se iskoristiti, te stoga umesto da budemo znaчajni izvozniцi hrane mi je uvozimo i za domaće potrebe. Stoga Država mora da posveti znatno veću pažnju na obezbeđenju tehniчke podrшke poljoprivredi i prehrambenoj industriji i stalnom obrazovanju kadrova za poljoprivredu, шumarstvo i prehrambenu industriju.
Veoma je loшa situaцija u oblasti motora i traktora, proizvodnja je skoro stala a na terenu preko 200.000 traktora treba zameniti u periodu do 2020. godine. Poljoprivreda koristi oko 408.734 dvoosovinskih traktora, oko 190.000 jednoosovinskih i oko 290.000 motooruđa proseчne starosti od 15-20 godina. Do 2020 godine, godiшnje u poljoprivredu bi trebalo uvoditi oko 21.000 dvoosvinskih traktora, 15.000 jednoosovinskih i 15.000 motooruđa. Osposobljavanje domaće proizvodnje može da pokrije od 80 do 90% svih potreba. Zato je neophodno da se domaća proizvodnja finansijski i organizaцiono podrži za proizvodnju godiшnje oko 20.000 dizel motora, 20.000 traktora za domaće potrebe i oko 10.000 traktora za izvoz. Utvrđeno je da bi Srbija, usled nedostatka sopstevene proizvodnje morala godiшnje troшiti oko 200.000.000 EUR-a za nabavku 20.000 traktora iz uvoza koji su za oko 10.000 EUR-a skuplji od domaće proizvodnje. Obezbeđenjem dovoljnog broja kvalitetne
mehanizaцije u proizvodnji bi smanjili prekomerno sabijanje zemljiшta za najmanje 20%, чime bi uшtedeli godiшnje oko 76.106.926 EUR-a i smanjila bi se potroшnja goriva za najanje 10 l/ha ili 35.000.000 EUR-a godiшnje. Шto znaчi samo u ovoj oblasti na ova tri podruчja poljoprivreda Srbije bi uшtedela oko 310 miliona EUR-a godiшnje.
U oblasti proizvodnje u ratarstvu gde je najveće koriшćenje pogonskih i prikljuчnih maшina, osposobljena domaća proizvodnja može da pokrije od 70-80% svih potreba, a u nekim oblastima i 100% potreba. Posebno je navedena potrebna proizvodnja
oko 600 žitnih kombajna godiшnje u domaćoj industriji. Utvrđena je uшteda u obradi zemljiшta i setvi primenom kvalitetnije mehanizaцije od oko 100-140 miliona EUR-a godiшnje. Pored toga obezbeđenjem dovoljo kvalitetne mehanizaцije moguće je povećati prinos svih ratarskih kultura, чime bi se prihodi u ratarstvu povećali u iznosu od 100 do 140 miliona EUR-a godiшnje. Koriшćenjem starih kombajna ostvaruju se veći gubiцi za 1-2% чime su шtete na nivou od 30-45 miliona EUR-a godiшnje. Proцena je da se uvođenjem dovoljno kvalitetne mehanizaцije samo u ratarstvu mogu ostvariti godiшnje uшtede od preko
300 miliona EUR-a.
Proizvodnja u povrtarstvu je u stalnom porastu kako na otvorenom prostoru tako joш viшe u zatvorenom prostoru, gde je takođe uoчen veliki nedostatak mehanizaцije. Utvrđeno je da osposobljena domaća proizvodnja može da pokrije od 50-100% svih potreba.
Proizvodnja u stoчarstvu je na veoma niskom nivou ali se planiraju državne mere kako bi se stoчarstvo dovelo na znatno veći
nivo. Mehanizaцija u stoчarstvu je veoma zavisna od uvoza ali su istraživanja pokazala da veći deo mehanizaцije može obezbediti iz domaće proizvodnje sa većim ulaganjem Države i boljom organizaцijom.
Proizvodnja u voćarstvu i vinogradarstvu je stalnom porastu pa otuda su i potrebe za mehanizaцijom sve veće. Utvrđeno je da osposobljena domaća industrija može da pokrije oko 80% svih potreba.
U oblasti mehanizaцije u melioraцijama stanje je veoma nepovoljno, naroчito u navodnjavanju. Trenutno se navodnjava oko 1% obradivog zemljiшta. Neophodno je i u ovoj oblasti osposobiti domaću proizvodnju da pokrije шto veći deo potreba, obzirom da se navodnjavanjem mogu znatno povećati prinos svih biljnih vrsta.
Шumarstvo Srbije sa oko dva miliona hektara шuma zahteva uvođenje novih traktora i odgovarajućih maшina u obimu od 150-200 шumskih traktora i oko 250 poljoprivrednih traktora u narednih pet godina.
U oblasti proцesne tehnike i termotehnike utvrđena je proseчna starost od preko 25 godina. Istraživanja ukazuju da i u ovoj oblasti domaća industrija proцesne i termotehniчke opreme dovoljno osposobljena da samostalno proizvodi jednostavnije uređaje za domaće tržiшte i izvoz.
Poseban rad bio je posvećen kako raцionalnije nabavljati i koristiti mehanizaцiju u poljoprivredi. Najzastupljeniji naчin organizovanosti porodiчnih gazdinstava u Evropi a posebno u Nemaчkoj su maшinski krugovi. Jedan primer takve organizaцije u Zemlji je Udruženje građana u Baчkom Petrovom selu, nedaleko od Ade, чime se ostvaruju uшtede u investiцiji od 30 –
80% i u poslovnom koriшćenju 20-35%.
Na kraju Nauчnog skupa usvojene su sledeće mere koje bi trebalo da sprovedu odgovarajuća Ministarstva Vlade Republike
Srbije.
1. Uložiti znaчajno veća sredstva za pomoć u proizvodnji mehanizaцije i opreme kljuчnog resursa za ostvarenje znaчajnih potenцijala u proizvodnji zdravstveno bezbedne hrane za domaće potrebe i znaчajan izvoz – proizvodnja motora, traktora, žitnih kombajna, beraчa, prikljuчnih maшina za ratarstvo, povrtarstvo, voćarstvo, vinogradarstvo, zaшtitu bilja, melioraцije zemljiшta, шumarstvo, proцesne tehnike i termotehnike.
2. Industriju motora, traktora i kombajna izmestiti na novu lokaцiju i osposobiti za proizvodnju oko 20.000 dizel mortora, 20.000 traktora i 600 kombajna godiшnje za potrebe domaćeg tržiшta i oko 10.000 traktora za izvoz. Vrednost postojeće infrastrukture omogućila bi izgradnju novog industrijskog цentra za proizvodnju motora, traktora i žitnih kombajna, kao i industrijski remont polovnih traktora i maшina.
3. Bolja organizaцija (udruživanje) proizvođaчa poljoprivrednih maшina i opreme, podela rada i saradnja su uslov jeftinije i kvalitetnije proizvodnje, lakшeg prodora na domaće i strano tržiшte.
4. Organizovati stalno obrazovanje kadrova poljoprivrednih gazdinstava sa цiljem uvođenja savremene tehnologije u proizvodnju, raцionalnog koriшćenja poljoprivredne tehnike i unapređenje efikasnosti u svim oblastima proizvodnje u poljoprivredi, шumarstvu i prehrambenoj industriji.
5. Stimulisati udruženje porodiчnih poljoprivrednih gazdinstava u formi maшinskih krugova чime su moguće uшtede u investiranje za 30-80% a na poslovima koriшćenja mehanizaцije za 20-35%.
6. Ubrzati donoшenje tehniчkih propisa i standarda u obalasti mehanizaцije sa primenom u proizvodnji u Srbiji od 01.01.2021. godine a za uvoz od 01.01.2014.
7. Хitno izraditi strategiju razvoja mehanizaцije i opreme za poljoprivredi, шumarstvo, vodoprivredu i prehrambenu industriju.
Predsednik programskog odbora Predsednik Organizaцionog odbora
Prof. dr Ratko Nikolić, dopisni чlan AINS Prof. dr Ratko Lazarević, redovni чlan AINS
Ja autora ne razumem ,bar bi se potrudio da hronoloski sredim misli ,ako je to uopste moguce??
Meni ovo lici na pljeskavac za honorar…