Завршна свечаност Седмог фестивала књижевног и медијског стваралаштва на селу и о селу у Републици Србији под називом „Моје село у причама и песмама 2024“, сада већ по устаљеној традицији, одржана је 16. децембра 2024. године у селу (некадашњој варошици) Страгари код Крагујевца.
,,На овогодишњем, седмом фестивалу учествовало је 45 аутора са око 65 ауторских остварења – радова, са тематиком о животу, раду и вредностима села и његовог становништва (песме, приче, збирке песама, збирке прича, романи, студије, монографије, ликовни радови, афоризми, карикатуре, дечје стваралаштво, записи из дијаспоре и слично)’’, рекао је председник Савета седмог Фестивала Бранислав Гулан, аналитичар и публициста.
Укупно је додељено 14 Дародавница – за победнике по такмичарским категоријама, осам Дародавница – за институције и појединце, 10 тзв. Специјалних признања ауторима – учесницима на овогодишњем конкурсу и 45 Захвалница за оне који су, свако на свој начин и према могућностима допринели организацији и успеху овогодишњег фестивала у Страгарима и Крагујевцу, чији је организатор крагујевачко Друштва за народно просвећивање „Светионик”.
Велика дародавница припала је др Милораду Стаменовићу за „Трокњижје о здравственом задругарству у Србији и свету” (две књиге на српском и једна на енглеском језику).
Фестивал је јединствена културна манифестација националног карактера у Србији и на Балкану намењена широком кругу становништва на селу, онима који су пореклом са села, воле село и који се баве књижевним, стручним, научним и другим радом везаним за село и његово становништво у земљи и нашој дијаспори.
Град Крагујевац и Република Србија, препознали су вредност и значај Фестивала књижевног и медијског стваралаштва на селу и о селу у Републици Србији „Мојесело у причама и песмама 2024” јер се фестивал налази у програму културних догађања у оквиру Града Крагујевца и у календару републичких (и националних) културних манифестација у Републици Србији.
Друштво за народно просвећивање
СВЕТИОНИК – К р а г у ј е в а ц
Страгари су знаменито подрудничко и шумадијско село (некада варошица, за варошицу проглашено 1922. године – пре 102 године) у пределу Горње Јасенице, са богатом природом и историјом, више културно-историјских догађаја, споменика и сећања са ових простора (од средњовековног града Сребрнице, летње резиденције деспота Стефана Лазаревића, преко манастира Вољавче, Благовештења и Петковице, затим Атанасија – Танаска Рајића, Карађорђевог барјактара и јунака у боју на Љубићу и Јанићија Ђурића, Карађорђевог секретара и других устаника и бораца из свих ратова кроз које су Србија и Шумадија пролазили, па пилота Миодрага Томића, једног од првих српских олимпијаца Душана Милошевића, новинара Бранка Миловановића, недавно преминулог професора Миодрага Панића и многих других, до свих досадашњих и данашњих становника из овог места – сељака, радника, занатлија, учитеља, професора, лекара, инжењера и техничара, писаца и уметника и осталих.
,,Имајући све то у виду, Друштво за народно просвећивање „СВЕТИОНИК“ из Крагујевца, поред неколико својих активности и програма пре девет година сачинило је и пројекат: Организовање фестивала књижевног (а од пре две године и медијског) стваралаштва на селу и о селу у Републици Србији под називом „Моје село у причама и песмама“. Конципирали смо је као јединствену културну манифестацију националног карактера (која је сада постала већ традиционална) на просторима Србије и Балкана која је, пре свега, намењена широком кругу становништва на селу, затим онима који су пореклом са села, али и свим осталим људима који воле село – у градовима и селима, природу и здрав живот, као и онима који се баве књижевним, стручним, научним и другим радом који је везан за село и његово становништво у нашој земљи и српској дијаспори. До сада смо организовали седам фестивалских смотри „писане и лепе речи“ на селу и о селу у Републици Србији, са завршним програмима у Смедеревској Паланци (прво), у Гроцкој – градској општини Београда (два пута) и у Страгарима и Крагујевцу (три пута). Напоменуо бих да је Град Крагујевац препознао вредност и значај овог пројекта, да смо „уписани“ у програму културних догађања у оквиру Града, да имамо одговарајућу подршку и материјалну помоћ, да су Страгаре и Крагујевац са овим фестивалом, поред осталих, и у календару републичких (и националних) културних манифестација у Републици Србији, што сматрамо да је посебно важно и значајно“, нагласио je директор Седмог фестивала „Моје село у причама и песмама 2024.“, др Милутин Матић.
На „културној свечаности“ уз културно-уметнички програм, проглашени су и победници. Тако је додељена „Велика дародавница“ са златником за апсолутног победника, затимн 14 „Дародавница“ – за победнике по такмичарским категоријама, осам „Дародавница“ – за институције и појединце, 10 тзв. „Специјалних признања“ ауторима – учесницима на овогодишњем конкурсу и 45 „Захвалница“ за оне који су, свако на свој начин и према својим могућностима, значајно допринели организацији и успеху овогодишњег фестивала у Страгарима и Крагујевцу.
Овогодишњи жири су чинили: Миомир Филиповић Фића (прошлогодишњи победник), председник, Мирела Митрић (најбоља ауторка у категорији медија), члан и академик проф. др Раденко С. Круљ, (председник Организационог одбора Фестивала) члан. Председник Савета фестивала био је Бранислав Гулан, аналитичар и публициста из Новог Сада (један од највећих познавалаца проблематике села и пољопривреде у Србији), а директор Фестивала је др Милутин Матић, социолог села, рођен у селу Маслошеву и ђак у ОШ „Јулијана Ћатић“ у Страгарима.
У претходним годинама организовано је шест фестивалских смотри „писане речи на селу и о селу“, на којима је учествовало 512 аутора, са око 1.050 ауторских радова, а најуспешнијим ауторима додељено је шест „Великих дародавница“, 90 „Дародавница“ за ауторе (победнике по такмичарским категоријама), институције и појединце (који су значано помогли организовању фестивалских смотри, око 160 „Специјалних признања“ за ауторе (за допринос књижевном и медијском стваралаштву у земљи и дијаспори) и више од 200 „Захвалница“ (за све оне који су учествовали у одржавању и успеху на претходним фестивалима), уз присуство више од 3.000 учесника и посетилаца на завршним свечаностима, промоцијама зборника и књига аутора – учесника на досадашњих шест фестивала и другим пригодним скуповима…
Поред тога, Друштво „Светионик“ је припремило и објавило и два зборника изабраних радова – „Дародавнице села Србије“ и „Духовна лампа светлуца у српском селу“, које су приредили проф. др Раденко С. Круљ и др Милутин Матић. Планирамо да припремимо и објавимо и трећи зборник изабраних радова са Шестог (прошлогодишњег 2023. године) и Седмог (овогодишњег од 2024. године) Фестивала књижевног и медијског стваралаштва на селу и о селу у Републици Србији који је назван „Крагујевачко-страгарски зборник“, са насловом „И у селу се пише, пева и сања“.
,,Аутор и реализатор целокупног пројекта „Моје село у причама и песмама“, манифестације у Страгарима је Друштво за народно просвећивање „Светионик“ из Крагујевца, а велику помоћ и подршку у овом подухвату и његовој овогодишњој реализацији ово удружење има и од Града Крагујевца (генерални покровитељ), Компаније „MALBEKS WBI“ из Београда, МЗ Страгари, Основне школе „Јулијана Ћатић“ и Ловачког удружења „Сребрница“ из овог места, ТП „Гружа“ д.о.о. из Крагујевца, Српске Краљевске Академије наука (СКАНУ) и других“, нагласио је председник Друштво ,,СВЕТИОНИК’’ др Милутин Матић.
Добитници признања за 2024. годину
А) Велика дародавница
1. Др Милорад Стаменовић
Инвентис д.о.о. – Београд (Србија);
Universite Cote d Azur – Ница (Француска)
За „Трокњижје о здравственом задругарству у Србији и свету“
(две књиге на српском и једна на енглеском језику)
Б) Дародавнице (аутори)
- Ивана Албуновић
Лист „Политика“ – Београд
За чланак „Дугорочно гледано, ово је шанса за српску јабуку“
- Радиша Блажевић
ТП „Гружа“ – Крагујевац
За збирку песама „Гружанске зоре“
- Славиша Дабижљевић
Новосадска ТВ – Нови Сад
За ТВ емисију о селу и пољопривреди „ОТКОС“
- Зорка Делић
Лист „Дневник“ – Нови Сад
За чланак „Сетва у Србији премашила прогнозе – 2024.“
- Милош Милића Игњатовић
„Крагујевачке новине“ – Крагујевац
За збирку прича „Гружа дарује“
- Др Драгица Илић
Удружење српских књижевника у отаџбини и расејању – Ниш
За причу „Зорица“
- Јован Јовановић
ТВ продукција „Агро Југ Медија“ – Ниш
За ТВ емисију „Наша села“
- Др Андон Костадиновић
Др Драгољуб Б. Ђорђевић
Факултет „Константин Велики“ – Ниш
За социолошке записе „Лепа села лепо копне“
- Живко Маџаревић
Књижевно друштво „Запис“ – Горњи Милановац
За сонетни венац „Горо над горама“
- Марија Миладиновић Лисов
РТС – Београд
За ТВ прилог „Срби се враћају у Далмацију, настављају где су стали“
- Милета Милорадовић
Крагујевац
За карикатуре „Мотиви са села“
- Коста Рајевић
Лист „Пољопривредник“ – Нови Сад
За чланак „Село на раскршћу“
- Снежана Тмушић
Врњачка Бања – Београд
За ликовно стваралаштво „Заборављено село“
В) Дародавнице (институције и појединци)
1.Граду Крагујевaц – Крагујевац
2.Основна школа „Јулијана Ћатић“ – Страгари
3.Културно-просветна заједница Србије Београд
4.Проф. др Слободан Нешковић – Београд
5.Бранислав Гулан, aаналитичар и публициста – Нови Сад
6.Миланн Бјелић – Компанија „Malbex WBI“ д.о.о. – Београд
7.ТП „Гружа“ д.о.о. – Крагујевац
8. Српска Краљевска Академији научника и уметника (СКАНУ) – Београд
(Б. Гулан)