Zaštitimo šumicu od seče!
,,Pozivajući se na članove Ustava Republike Srbije 74, 51 i 53 (Pravo na zdravu životnu sredinu, Pravo na istinito obaveštavanje o pitanjima od javnog značaja i Pravo na učestvovanje u javnim poslovima) građani Kule i sedam naseljenih mesta koja gravitiraju njenoj opštini zahtevaju od Lokalne samouprave i Voda Vojvodine poništenje Naloga za seču i Moratorijum na seču šuma u Vojvodini dok se pošumljenost ne podigne na 15 do 20 odsto. – Zbog decenijske nebrige vladajuće SNS u ovom lokalu, pošumljenost u opštini manja je od jednog procenta(!?) ukupne površine po čemu se KULA SVRSTAVA MEĐU NAJMANJE POŠUMLJENE OPŠTINE U SRBIJI I REGIONU’’, istič Odbornik Zajednice Srba, Hrvatske i Bosne i Hercegovine u Skupštini opštine Kula u Vojvodini prof. Mr VlastimirVujić.
Pošumljenost vojvođanske opštine Kula (Srbija) iznosi manje od jedan odsto(?) ukupne površine – što ovu opštinu svrstava među najmanje po[umljene u Vojvodini, Srbiji i regionu. Uprkos tome, dalja neplanska seča preostalih stabala na teritoriji pomenute opštine (u kojoj je više od decenije na vlasti Srpska Napredna stranka Aleksandra Vučića!) – I DALJE I SVE VIŠE (pod raznim izgovorima) uzima maha (što je, nažalost, tendencija i u sve većem broju lokalnih samouprava u Srbiji)!? Mesta uništenih zelenih površina u Kuli ubrzo će biti pretvorena u parkinge i betonske i plastifikovane površine, a svesno se – zapuštanjem – “žrtvuju” i preostali (malobrojni) parkovi. Nju u Kuli prati i potpuni izostanak brige (nameran ili ne?) održavanja novih zasada (od restorana “Ćuprije” uz VBK do drvenog mosta i 700 zasada hrasta na planinarskom domu).
U Peticiji se traži razvijanje svesti o dragocenosti istinskog prirodnog bogatstva, ,,Šumice’’, kojim stanovnici pomenute opštine u Srbiji raspolažu.
U ovom trenutku je na “udaru” vladajućih u kulskom lokalu – ,,ŠUMICA’’ – koja je smeštena uz Veliki Bački kanal (VBK). Šumica ima zasad topole starosti od oko 25 godina. U celini još uvek imaIMA vitalna stabla koja su odolela (više)decenijskim vremenskim nepogodama, čak i nedavnoj orkanskoj oluji. Uz stalnu brigu i zaštitu, sigurno da bi životni vek ovih topola dostigao i 50 i više godina, a u literaturi su opisani i stogodišnjaci u vrsti!
Odbornik Vlastimir Vujić, između ostalog kaže: ,,Ipak, politička vlast “naprednjaka” u lokalu (po direktivi novosadske centrale!), i u saradnji sa “Vodama Vojvodine” (kojoj je ŠUMICA “formalno” poverena na upravljanje!) – najavila je 7. avgusta 2023. godine – NJENU “SEČU” (na potezu – od bivšeg Rekreacionog centra sa bazenom, paralelno sa ulicom Radoja Dakića)! Čin “ubijanja” ,,ŠUMICE’’ sprečilo je desetine građana svojim fizičkim prisustvom. Kao i u svim drugim slučajevima u Srbiji, vlast se (po matrici Jadra) “prividno” povukla, ali… Od planirane seče nije odustlaa, nalog za sešu ,,Šumice’’ ostao je – punovažan!’’
Da bi zaštitili svoju ,,Šumicu’ od “seče”, građani opštine Kula, na čelu sa Udruženjem ZELENA ZONA (i njenom predsednicom, profesorkom Tatjanom Labović) organizovali su u Kuli potpisivanje peticijePETICIJE (na licu mesta, ili onlajn ) naslovljenu sa – ZAŠTITIMO ŠUMICU OD SEČE… Pozivajući se na članove Ustava Republike Srbije 74, 51 i 53 (Pravo na zdravu životnu sredinu, Pravo na istinito, potpuno i blagovremeno obaveštavanje o pitanjima od javnog značaja i Pravo na učestvovanje u javnim poslovima) usprotivili su se seči iijednog stable njihove šumice, traže poštovanje prirodngo veka trajanja svakog stabla (uz brigu o održavanju ,,Šumice’’ i razvijanje svesti o dragocenosti ovog istinskog prirodnog bogatstva kojim kulska opština raspolaže).
,,Oni zahevaju poništenje nalog za seču I ubrazno započinjanje akcije pošumljvanja svih ogoljenih površinja u opštini Kula – da bi se obnovile potgojećše zelene zone i zasadila nova staqbgla koja će našoj deci pokazati smoisao životga u prirodi i sa njom (koji je mnogo ydrfaviji9, a ne samo moguć). Na kraju peticije – Udruženje građana opštine Kula – Zelena zona – zahteva moratorijum na seču đuma u celoj Pokrajini Vojvodini, svde dok se pošumljenost u njoj ne podgine na 15 do 20 odsto!’’ navodi Vujić.
,,Podršku PETICIJI za zaštitu ,,Šumice’’ od seče potpisali su i odbornici sve četiri opozicione Odborničke grupe u Skupštini opštine Kula, ali i veliki deo njihovih skupštinskih kolega iz Zapadnobačkog okruga (Vrbasa, Bečeja, Odžaka, Apatina, Sombora, Bačke Topole…) koji su lično doputovali u Kulu i potpisivali je (a ne elektronski). Akcija podrške Kuljanima da sačuvaju ekološko lice svoga grada u toku je i dalje. Poslednjeg vikenda u avgustu i prvog u septembru ukupan broj potpisanih po oba osnova (lično i onlajn) premašio je cifru od 8.000 ljudi! Po okončanju potpisa podrške (koja će trajati do kraja septembra) PETICIJA će biti dostavljena na pet adresa u Srbiji (Kula, Novi Sad, Beograd). Biće prosleđenea predsedniku Skupštoien opštine Kula, JP Vode Vojvdoine, Poakinskom sekretarijatu za urbanizam I zaštitu životne sredine u Novom Sadu, P Vojvdoina šume i Ministarstvu za zaštitu životne sredine u Beograd’’, ističe Vlastimir Vujić. (B.G.)