Na Novosadskom sajmu je završena 25. međunarodna izložba zlatarstva i časovničarstva SJAJ. Trajala je četiri dana, a održana je u novom terminu i novom prostoru. Jedan od segmenata te priredbe bila je i dvodnevna Izložba minerala, fosila, dragog kamenja i nakita GEMEXPO. Na obe izložbe je nastupilo 50 izlagača iz šest zemalja -Srbije, Poljske, Turske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Hrvatske. Registrovano je oko 50 odsto više posetilaca u odnosu na 2019. godinu. Od ukupnog broja registrovanih posetilaca 75 odsto bila je stručna publika. Najviše ih je bilo iz Srbije, ali su dolazili i iz Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Republike Srpske, Rusije i Severne Makedonije, a događaje su videli i predstavnici američkih i italijanskih kompanija.
Najglamuroznija priredba Novosadskog sajma, Izložba zlatarstva i časovničarstva SJAJ, održana je posle više od dve godine pauze. Po rečima izlagača, koji su i bili inicijatori održavanja priredbe u ovom terminu, očigledno je da je želja među kolegama profesionalcima da se ponovo okupe bila velika. Većina se slaže da je novi datum opravdao očekivanja. Izlagači iz Poljske koji su odlučili da dođu u Novi Sad, umesto da na sličnu priredbu otputuju u Minhen, kažu da se nisu pokajali.
,,Mnogi poslovni razgovori su završeni tokom četiri dana, ali ima i onih koji se nastavljaju po zatvaranju sajamskih kapija. SJAJ je prvenstveno bio mesto razmene iskustava i stručnog usavršavanja, izložbe nakita, poludragog i dragog kamenja, časovnika, opreme za bušenje ušiju, mašina i alata za zlatarstvo i časovničarstvo, opreme za izlaganje i pakovanje nakita i satova’’. Kaže Slobodan Cvetković, direktor Novosadskog sajma. Predstavljene su nove tehnologije u obradi plemenitih metala, dragog i poludragog kamenja, kao i izrade nakita. Prikazane su mašine za livenje nakita, topljenje zlata, mašina za izradu burmi i specijalni strug koji ima specifičnu namenu u izradi burmi. Posetioci su imali priliku i da vide kako izgleda pravljenje zlatnih privezaka na pločicama težine pet grama.
Izložba SJAJ je ove godine održana i u novom prostoru – Hali 1 Novosadskog sajma. Gotovo svi izlagači su se složili da je u novom ambijentu izgledala izuzetno elegantno. Segment Izložbe zlatarstva i časovničarstva SJAJ bila je dvodnevna Izložba minerala, fosila, dragog kamenja i nakita GEMEXPO, realizovana u saradnji sa Srpskim gemološkim društvom GemS.
Prodajno-izložbenog karaktera, postavljena je sa idejom da široka publika – ljubitelji minerala, ali i ozbiljni kolekcionari pronađu ono za čim tragaju i do čega ne mogu lako da dođu. Bila je to prilika za kupovinu neobrađenih minerala iz regiona i celog sveta, originalnih fosila, nakita kao i ukrasnih i upotrebnih predmeta izrađenih od dragog kamenja. Među eksponatima su se izdvojili: nakit sa kamenom larimar koji potiče iz Dominikanske Republike – prvi put prikazan u celoj kolekciji, srpski oniks i upotrebni predmeti napravljeni od njega, fosilizovano drvo, geode ametista, nakit od dragog kamenja, umetničke fotografije stena i minerala otisnute na platnu, ali i staklu… Veliku pažnju je privukla i najavljena kolekcija minerala iz Trepče, koja je rasprodata još prvog dana Izložbe.
Opšti je utisak organizatora – Novosadskog sajma i Srpskog gemološkog društva GemS, kao i posetilaca da je Izložba GEMEXPO protekla sjajno. Ujedno je bila najbolja do sada. Izlagači kažu da su mogli da prodaju i duplo više eksponata, organizatori da već sada razmišljaju o narednoj godini, povećanju kapaciteta i broja učesnika i uvođenju novih sadržaja, posebno za decu jer su primetili da mlađe posetioce mineralogija i gemologija izuzetno interesuju.
Najskuplji eksponat
Najskuplji eksponat
Izložbe SJAJ nalazio se na štandu Zlatare PAN – poluga prvog srpskog investicionog zlata. Teška je 1 kg, napravljena je od 24k zlata finoće 999,9. Njena vrednost je oko 58.000 evra i verovatno je najskuplji eksponat prikazan na Izložbi SJAJ za ovih 25 godina.
Na SJAJU nagrađeni najsjajniji
Diplomom sa posebnim priznajem Komisija Novosadskog sajma za ocenjivanje kvaliteta eksponata, nagradila je ručnog gravera Radišu Minića iz Kragujevca – za umetnički pristup u preciznom, ručnom graviranju. Njemu je pripala i Velika zlatna medalja za graviranje motiva Hilandara na ručni muški sat marke „longines“.
Komisija Novosadskog sajma je donela odluku da i novosadskoj Zlatari Pan dodeli Diplomu sa posebnim priznanjem za prvo srpsko investiciono zlato. Zlatarstvo Valjevo se ove godine predstavilo ogrlicom sa dva lica koja je nagrađena Srebrnom medaljom, dok su dve Zlatne medalje osvojili za set nakita „Srce“ (ogrlica i narukvica), kao i za veliku, bogato ukrašenu ogrlicu.
Magioni Fine Yewellery, Beograd, sa Sajma odlazi sa Srebrnom medaljom za origami kolekciju nakita „In corpore sano“, dok su Zlatnim medaljama nagrađeni za unikatnu kolekciju nakita sa pirotskim ornamentima „Koreni“, kao i za kolekciju sa likom cara Konstantina, „Srpsko nasleđe“. Zlatni delfin, Beograd nagrađen je dvema zlatnim medaljama – za kulturu korporativnog nastupa na Izložbi SJAJ, kao i za pravoslavni krst od belog i žutog zlata.
Sa Izložbe SJAJ, sa priznanjima odlaze i dve niške zlatare. Zlatnom medaljom za proizvodni program ogrlica i Srebrnom medaljom za proizvodni set prstenja, oba od belog i žutog zlata, nagrađena je Zlatara Atina, dok je Famiglia Orafi Stanimirović osvojila Zlatnu medalju za set nakita sa crvenim koralima.