УНТАД је свој годишњи извештај о развоју и глобализацији (UNCTAD Development and Globalization: Facts and Figures) посветио малим острвима у развоју (small island developing States or SIDS).
Овој групи земаља припада 38 чланица УН и 20 острва која нису чланови УН.
Прилажемо листу земаља (линк):
UN Members (38)
Црвеном бојом обележене су државе које су признале као независно АП Косово и Метохију а зеленом бојом су означене оне које су повукле раније признање независности (линк).
Non-UN Members/Associate Members of the Regional Commissions (20)
- American Samoa
- Anguilla
- Aruba
- Bermuda
- British Virgin Islands
- Cayman Islands
- Commonwealth of Northern Marianas
- Cook Islands
- Curacao
- French Polynesia
- Guadeloupe
- Guam
- Martinique
- Montserrat
- New Caledonia
- Niue
- Puerto Rico
- Sint Maarten
- Turks and Caicos Islands
- U.S. Virgin Islands
Већина ових земаља је високо зависна од прихода од међународног туризма а ограничавања кретања у 2020. и у 2021. су стога ове земље и погодила више него земље које имају велика унутрашња тржишта и мању зависност од туризма.
Из априлске базе ММФ-а извучени су подаци о стопама раста у 2020. и код 158 осталих земаља просечна стопа смањења БДП-а била је 4,9%, при чему су 24 државе имале раст БДП-а.
Црна Гора и Хрватска, као туристичке земље, спадале су у групу земаља са највећим падом БДП-а у свету, а ту су и друге европске туристичке земље Шпанија, Италија, Грчка и Француска.
Мале острвске земље у развоју имале су, у 2020, просечно смањење БДП-а од 7,6%, али је без Гвајане, која је имала раст од 43,4% (ММФ Гвајани предвиђа +16,4% у 2021, +46,5% у 2022, +30,6% у 2023. да би се у наредним годинама ова земља вратила на нормалне стопе раста од око 3% годишње) просечна стопа пада била -9%, што је упоредиво са Хрватском и само је још 16 земаља у свету имало већи пад од 9% у 2020.