Село је на заравни, с леве стране Ресаве, од које је удаљено 8-900 метара. Зараван просецају Хумски и Развалински Поток.
Извори су: Турска Чесма, Ресавичка Чесма и Кладенац. – Делови су хатара: Тирове, Влашко Поље, Трескар, Мелетковац, Клењар, Пљошта, Развалине, Новине, Муртин, Угари, Гај (Стубље), Ресавчев Запис, Старо Село и Бања. На овом месту је била бања или амам: и данас се познају развалине и има вода, за коју се мисли да је лековита.
Село се дели на Брђанску, ицку, Лукицку и Горњу Малу. Има око 270 кућа а 12 родова.
Поменути амам је испод села. У близини се налазе стари новци, одломци од старог оружја и посуђа, као и друге старинске ствари.
У селу има старинаца, те је према томе старијег постања. Некада је било у Старом Селу, ближе Ресави, тамо где је и Бања, па се отуда поместило из непознатог узрока. Изгледа, да је то учињено ради склањања од „царске џаде“, где је било непријатељу на ударцу.
У Брђанској су Мали:
Нешићи (10к, Св. Ђорђе и Ђурђевдан), стари Неша дошао је из Соко-Бање.
Баруџићи (5к, Св. Никола), овде се доселио „из Турско“ неки Станко баруџија.
Тодинчићи (10к, Св. Никола), дошли из Грљана (код Зајечара).
Миливојевчићи (10к, Св. Симон), старинци;
Срејинчићи (5к, Св. Никола), не зна се одакле су.
У Мицкој или Мићићкој Мали су:
Мићићи (80к, Св. Арханђел), дошли пре 150 г од Тимока.
У Лукицкој су Мали:
Лукићи (60к) Св. Арханђел, старинци.
У средини села су:
Синђелићи (6к, Св. Никола) дошли са Косова. Прво су се презивали Ракићи, па доцније Синђелићи по Синђелији, мајци Стевана Синђелића, која је дошла у њихову кућу из Војске.
У Горњој су Мали:
Јанковићи – Војскићи (15к, Св. Ђорђе и Ђурђевдан), за које се мисли да су се преселили из Војске;
Ђорђевићи (20к, Св. Симон), старинци (са Миливојчевићима из Брђанске Мале сматрају се као један род);
Перичићи (10к, Св. Ђорђе и Ђурђевдан), за које се мисли, да су са Косова.
Стокићи (37к, Св. Јован), дошли од Тимока.
Године 1819 имало је село 63 куће са 168 пореских глава, а 1870 имало је 194 пореске главе. – У селу живе два Циганина ковача. Славе Св. Николу, а дошли су из Баничине (смедеревски).
Сеоска је слава Спасовдан, а заветине: Благовести (за стоку), Часне Вериге (за винограде), Ђурђевдан (за поље), 16 септембар (због гушобоље) и Св. Лазар.
П.С. Грабовац је имао 459 становника у 1834, 1.100 у 1884, 1.905 у 1948, 1.012 у 2002, и 917 становника у 2011 години, у томе 39 млађих од 5 година, уз просечну старост од 48,2 године.