Тужна је судбина свиња у Србији. Од краја прошлог века, њихов број је преполовљен и већи релативан пад од Србије, у Европи, имале су само Чешка, Словачка и Малта. Раст броја свиња имале су само Шпанија, Италија и Португалија, док је већина осталих европских земаља имала мањи пад од Србије.
Да смо 2000. ушли у Европску унију повећали би јој фонд свиња за 2,67%, већ и 2012. наш допринос би се смањио на 2,20% а у 2023. је смањен на само 1,61%. Изгледа да ћемо ући у ЕУ тек када се начисто решимо свиња.
Када се пажљиво погледа карта према резултатима председничких избора у САД-у, лако се може уочити да је Трамп победио захваљујући великој подршци руралних подручја, док је изгубио у готово свим великих метрополитским подручјима. Фармери су пожелели да им Трамп учини Америку поново великом.
Србији је данас потребан неко попут Трампа, да би српског сељака опет учинио великим. Српски свињари су још од револуције из 1804. године најважнији индикатор виталности српског народа и економије.
Србија је била сточарски најразвијенија земља у свету средином XIX века. Само таква је могла да се територијално шири, побеђујући Турке и Аустро-Угаре.
Сада се српске земље мрве а Срби нестају, али се зато купују авиони за три милијарде евра!
У 2023. години просечна увозна цена живих свиња била је тачно четири евра по килограму. Увезено је 3.516 тона свиња лакших од 50 килограма, 17 тона тежих од 50 килограма и 7 тона чистокрвних расплодних свиња. За њих је плаћено 14 милиона евра.
Претпоставимо да је просечна тежина свиња у Србији 30 килограма (да прасићи чине већину грла). То значи да је свињски фонд у 2023. години износио 64.230 тона. По цени од четири евра по килограму, за три милијарди евра могло је да се купи 750 хиљада тона живих свиња (25 милиона грла), што би постојећи фонд повећало 13 пута. Са 27 милиона свиња били би на другом месту иза Шпаније а испред Немачке! Цена по килограму је ранијих година била око два евра, те би повећање броја свиња могло да буде и двоструко веће (преко 50 милиона грла).
За разлику од авиона, свиње стварају додату вредност и не захтевају техничке ремонте и одржавање.
Србија је имала рекордан број свиња у орвеловској 1984. години. Тада је рођен нови амерички потпредседник из чије књиге је позајмљен део наслова.
Тада је по броју свиња била на 24. месту у свету, ако бивше чланице СССР-а посматрамо одвојено. У 2023. години пала је на 47. место и веће смањење ранга имале су само Румунија, Венецуела, Бугарска и Словенија, у целоме свету.
Са индексом броја свиња 39,0 била је на 143. месту у свету од 170 земаља.
Тужно, веома тужно.