Rang zemalja u 2014 u odnosu na 2011, prema indeksu BDP-a, a ima i tabela

Некада давно, јако давно, када сам ја био мали било је свакаквих вицева о статистици. Користили су се да би се, ничим изазвани, наругали суседним народима. Не бих да пишем вицеве.

Према подацима из базе података ММФ-а, Србија је у 2013 години имала раст БДП-а од 2%, што је ниже од наших званичних података о 2,4%. Али база је из октобра 2013 године и статистичари ММФ-а нису узели у обзир да смо ми током трке спори, али да волимо да финиширамо у великом стилу. Стога ће ММФ у својим базама за април 2014 године исправити овај податак у складу са нашим званичним податком. До тада, могли бисмо да се осврнемо на пад БДП-а из 2012 године, јер је била љута изборна година промене режима, раст у 2013 години и процену за 2014 годину. А да би видели где смо ми ту у међународним поређењима.

Пођимо од 2012 године. Са смањењем БДП-а за 1,7% Србија је била рангирана као 178 од 187 земаља по стопи промене БДП-а. Девет земаља, међу њима 7 европских, је имало већи пад БДП-а од Србије и то су били: Иран, Хрватска, Италија, Кипар, Словенија, Португалија, Судан, Сан Марино и Грчка. У тој години је 156 земаља имало позитивну стопу промене, у чему чак 61 је имала раст већи од 5%.

У 2013. години Србија је имала раст од 2%.  Раст БДП-а је, према очекивањима ММФ-а из октобра, имало 170 земаља, а Србија је рангирана на 122. месту.  Пет европских земаља је имало већу стопу раста и то су Молдавија, Литванија, КиМ, Македонија и Румунија. Већу стопу од 5% имало је 49 земаља.

У 2014 години се очекује да ће само четири земље имати негативну промену БДП-а: Словенија, Кипар, Барбадос и Екваторијална Гвинеја. Са очекиваним растом од 2% Србија је рангирана на 145 месту, од 187 земаља и територија, и за 13 земаља и територија у Европи се очекују веће стопе раста од српске. Већу стопу раста од 5% очекује се да ће имати 55 земаља и територија.

Посматрајући кумулативну промену, на крају 2014 у односу на 2011 годину, 16 земаља ће имати нижи БДП него у 2011 години, међу којима ће бити 12 европских земаља, и то: Чешка, Мађарска, Финска, Хрватска, Холандија, Шпанија, Италија, Португалија, Словенија, Сан Марино, Грчка и Кипар. Србија ће, са оствареним растом од 2,2% бити на 159. месту  и 19 европских земаља и територија имаће бољи релативан показатељ, где ће у свету најбоље стајати Литванија на 91. (+10,8%) и КиМ на 104. (+9,5%). Без ове две статистичке минијатуре, све европске земље су рангиране испод 122 местa, те се на дну листе међу 65 земаља налазе 36 из Европе и 29 из других подручја. Док се међу 122 налазе само 2 из Европе.

Интересантно је да се на врху листе Кина налази тек на 17 месту, са кумулативним растом од 24,3%. Не рачунајући Либију, било би интересантно проучити било који случај једне од ових 15 земаља на врху: који су извори економског раста, каквa је расподела и прерасподела…

 

7 komentara

  1. pa i Rusija je evropska zemlja i u prvih 122 jesu.

    • Русија се окренула Истоку, Евроазијским интеграцијама, енергетски односи са ЕУ ће јој постајати све мање важни, а обнова демографска, економска, свакојака, повратак православним коренима много битнији уз развој заснован на интеграцији са Кином.
      У том смислу је Русија много шири и већи појам од Европе која је где јесте и иде где иде.

      • Jako optimisticki mislis o Rusiji. Drzava koja za 10 godina zatvori 20000 skola i sagradi isto toliko crkava, nema buducnost.

        • Gosn Mišo, kada smo pre nepune 4 godine pili kaficu, a Sašu je na pres sprečila da dođe erupcija vulkana na Islandu, pa smo Dragovan, Goranče I ja platili po 100 evra za press u Medija centru, a platili bi po 75 da nije bilo erupcije vulkana, tada sam ti rekao da Rusiju ne mogu da pokrijem, a da nemamo ni od kog kintu da bi neko to honorarno ispratio. Darko je tada rekao da nismo ništa novo rekli na pressu, a ja se I danas pitam kako nije bilo nekih žešćih posledica za izrečeno. Nekada I glupost I neznanje znaju da zaštite.
          Ovo za crkve I škole je interesantno za istražiti, ne samo u Rusiji zbog brutalne propaganda protiv pravoslavlja u kojoj je SPC u najtežoj poziciji. U Rusiji je kao cveće zalivaju vodom, a ovde su Kačevende hit I nema NVO koja bi se setila da im treba zaštititi lična I ljudska prava.

          • MZ zgranut sam cinjenicom da jos uvek neko veuje da su mediji stariji od dela..Realnost nije u medijima i ne kreira se tamo vec obratno!Dakle neko je uvek bar dva koraka isped onog ko veruje u informise se medijski. Realnost je jos uvek znatno brza..

            Rusija i njena crkva naizgled deluju jedinstveno ali to nije ni priblizno zgodno porediti sa SPC i drzavom Srbijom. To se ne moze porediti sada i nece moci zadugo jer dve trecine srbije zapravo nisu vernici.
            Nisu vernici,nisu agnostici,nisu komunisti,nisu kapitalisti,nisu druzeljubljivi niti ljubopitljivi,nisu ovo nisu ni ono pa cak i kad su clanovi biblioeke o istoj nemaju dobro misljenje. A ako su i clanovi neke partije to ne znci da podrzavaju istu ?!

            Nije valjda da to nekome nije jasno???

  2. To sto niste imali nikakve posledice, to je normalmo. Sada zivimo u demokratiji, mozes da pricas sta hoces ali ne mozes nista da promenis. Sloboda govora dopdje ko neki ventil za narodno nezadovoljstvo.

    A Rusija posebna tema, njihov najveci neprijatelj su oni sami, nikad nisu bili umereni ni u cemu uvek odu u krajnost, dali gradili socijalizam ili kapitalizam.

    Ja se samo zalazem za postovanje ustava i Srpskog i Ruskog! Ako ustav kaze da je crkva odvojena od drzave onda popovi nemaju sta da traze u: drzavnim skolama, drzavnim institucijama i drzavnom budzetu/. Inace rusi iz budzeta vise daju za crkve nego za nauku.
    Ako hocemo da imamo drzavnu crkvu onda to stavimo i u ustav. Necemo daleko stici ako nam zakoni i praksa idu razlicitim putevima.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *