У августу ове године, након повратка са посла кренуо сам у оближњи Макси и срео комшију како седи испред зграде. Пошто је било око 37-38 степени, око 4 поподне, питао сам га шта ту ради. Кратко ми је одговорио „изашао сам на ваздух“. Комшија је тада напунио 86 година и ушао је у 87. (Познат је по томе што ујутру ужурбаним комшијама, на путу за посао, дели ментол бомбоне, скупља и баца ђубре из зграде и у канте на улици…)
Након пар дана сретнем му супругу на улици и питам је како су. „Није добро“, одговорила ми је. Већ се помирила да ће тог дана или наредних преминути. Рекао сам јој да треба да купе клима уређај, како би лакше поднели врућину. „Не смета мени врућина“ одговорила ми је, и ту више могућности за даљи разговор није било.
Видим их, пар дана након тога, како седе око 7-8 сати поподне заједно испред зграде, опет на преко 30 степени, и уместо да пођем да их грдим због климе, кренем у супротном правцу, јер их не вреди убеђивати. Већина старих људи су против клима уређаја, али, они који осете олакшање које она доноси, лако се на њих навикну.
Било је претходних лета када је пораст смртности у Европи био већи у јулу и августу у односу на „вишак умрлих“ у таласима заразе вирусом COVID-19. Екстремне врелине, као и хладноће, успоравају време због трпљења лошег расположења, па и „душе“ лакше отпутују, одастану од чекања за боље дане.
У ЕУ је дошло до повећања смртности, са +2,1% у мају 2024. на +4,7% у јулу 2024. Највећи вишак умрлих у јулу имале су Малта (+26,7%), Грчка (+25,2%) и Кипар (+24,8%), медитеранске земље.
Негативне стопе вишка умрлих имале су Бугарска, Чешка, Летонија и Литванија.
Србија је имала вишак умрлих од +13,2%, и већу стопу су још имали Косово и Метохија (+32,8%), Португалија (+15,3%), Словенија (+13,6%) и Ирска (+17,2%) поред претходно набројане три земље.
Код Србије је вишак умрлих промењен са -8,1% у јуну 2024. на +13,2% у јулу, што је промена за 21,3 процентна поена. Већу промену од Србије имали су Федерација БиХ (+28,8 пп) и Косово и Метохија (+26,3), без података за Црну Гору и Северну Македонију, код којих је могуће да су такође имале већу промену.