Зараде по становнику по општинама у Црној Гори у октобру 2024, и поређење са општинама у Србији

Када помножимо податке о броју запослених по општинама са просечним нето зарадама за октобар 2024. из Мјесечног статистичког прегледа (линк) и поделимо их са пописаним бројем становника (линк), долазимо до информације о просечној заради по становнику, по општинама Црне Горе.

Фонд исплаћених зарада у Црној Гори у октобру 2024. износио је 242,6 милиона евра, што је производ 257.007 запослених и 944 евра просечне зараде. Када се подели са бројем становника (623.663) долазимо до 389 евра од месечне зараде по становнику.

Зараде нису једини, али појединачно јесу највећи приход домаћинстава, те ових 389 евра се повећава за друга примања попут пензија, ренти, примања у натури и слично.

Зараде не мора да се односе на домаћинства у општини у којој се приходују, уколико су у другој општини троше. Зато смо податак за Београд дали обједињено, јер се у њему приходи крећу у распону од 3.968 евра у Савском Венцу до 128 евра у Барајеву.

Приходи од зарада крећу се у Црној Гори у распону од 14:1, од 807,5 евра у Будви до 57,2 евра у Петњици. У Србији је однос између Београда и Житорађе 7,7:1.

У односу на ажурне црногорске податке, српски подаци о броју запослених по општинама су из 2022 (за 2023. биће објављени 25.12.2024), као и о броју становника, док су зараде за поређење из септембра 2024.

Нагли скок просечне нето зараде у Црној Гори, са 877 евра у септембру на 944 евра у октобру, утицао је на повољније податке код Подгорице у односу на Београд и код неколико високо развијених приморских општина. Он међутим није могао да ублажи лоше показатеље за сиромашне општине у континенталном делу Црне Горе.

Из приложене табеле види се да су Будва, Подгорица и Тиват испред Београда по овом статистичком показатељу, а још су и Улцињ, Херцег Нови, Котор и Бар међу првих дванаест општина – седам из Црне Горе и пет из Србије.

Петњица је на дну листе, испод Житорађе, док је Гусиње упоредиво са Бујановцем и Прешевом, а је Тузи мало изнад ових општина.

Ова табела изгледа много повољније по Србију у односу на табелу када се пореде само просечне зараде (линк). Код зарада све су црногорске општине у првој половини листе, чак све осим општине Тузи у првој трећини листе. Зарада по становнику коригује овај један податак о просечној заради, и чини поређење много реалнијим. Код екстремно сиромашних општина, мерено приходима од зарада по становнику, треба додати и приходе од пољопривреде, дознака и пензија који екстремне разлике у односу на најбогатије општине ублажавају.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *