Фијат је почео да монтира један свој модел у Крагујевцу у последњем тромесечју 2012. године, а у 2013 години то је утицало на огроман скок укупне вредности извоза Србије. Али, у претходне три године опада вредност извоза Фијата што делује успоравајуће на укупну динамику пораста.
Уместо, како јавно предлажу неки мени драги економисти, да се преговара са Фијатом о новом моделу који би се производио у Крагујевцу, мислим да би требало да се јасно израчунају све директне и индиректне користи и трошкови од овог пројекта и посла. При кумулативној вредности извоза од 5,4 милијарди евра фонд исплаћених зарада (додата вредност произведена у Србији) износио је око 200 милиона евра (груба процена, лако се могу израчунати прецизни подаци из биланса Фијата предатих АПР-у). Индиректне користи проистичу из доласка пратећих фирми у Крагујевац и у Србију, из потрошње новца његових радника у Крагујевцу… Овоме треба супротставити дате субвенције, опроштене порезе и друге трошкове па доћи до нето-користи или нето-трошка.
Но, то ми није био мотив. Хтео сам да проверим има ли одлива профита преко трансферних цена. Уверио сам се да нема јер је разлика између наших вредности регистрованог извоза и података о увозу из Србије релативно ниска, рекло би се занемарљива.
Приложене су две табеле: о рангу Србије у светском извозу путничких возила и о књижењу извоза аутомобила из Србије и увозу из ње.
Лепо звучи и изгледа да је Србија не 33. месту у свету према вредности извоза путничких аутомобила. Још је лепши податак да је Мексико на 8. месту у свету. Само, да ли су радници у Србији и у Мексику задовољни својим платама и условима за рад?Претпоставимо да јесу.
Ранг Русије испод Србије, на 35 месту, доводи до још једног питања: зашто би Руси дозволили да се Фијатова возила код њих пласирају без царине уколико према овим подацима Србија за њих представља извозну силу?
Bivši ministar ekonomije S. Radulović je svojevremeno tvrdio da je bilo mutnih radnji oko faktura na granici sa BiH. I ekonomista Branko Dragaš je pisao svojevremeno o bilansima Fiata za 2012. i 2013. godinu. Da li ste imali prilike da pročitate njegovu analizu bilansa Fiata za 2012. i 2013.? Ako jeste, da li su njegovi argumenti validni?
Поштовани Милоше
Верујем у кредибилитет обојице.
Поздрав
М.