ММФ је објавио податке о СДИ по земљама за 2023. годину (линк). На основу тих података интересовало нас је да проверимо у колико земаља су већи директни инвеститори из САД а у колико из Кине. Осим директних инвеститора постоје и индиректни, преко рајских острва, затим кредитори и трговци који откупљују важне производе из појединачних земаља. На пример, могуће је да су у некој земљи Американци доминантни инвеститори, али да је она задужена код Кине и да највећи део извоза иде у Кину. На пример, Бразил. Која је овде земља важнија за земљу инвестирања и трговине?
Укупна вредност директних инвестиција САД износила је 6.676 (скоро па ђаволских) милијарди долара а Кине 2.955 милијарди. Предузећа из САД имала су на крају 2023. за 125% већа улагања од предузећа из Кине. Пре пет година однос је био много неповољнији по Кину, пре петнаест још више, а пре 25 година САД су апсолутно доминирале у овом показатељу. Сада је питање хоће ли Кина постати већи инвеститор од САД за 10 или за 15 година.
Упркос више него двоструко већим улагањима од Кине, САД су биле већи инвеститор у 106 земаља и територија а мањи у 101. Значи, по броју земаља су се готово изједначиле, уз тенденцију да ће у наредним годинама Кина повећавати број земаља у којима је већи инвеститор од САД-а.
Прва табела приказује одабране земље рангиране према нето разлици између инвестиција из САД и Кине. Код УК је највећа разлика у корист САД а код Хонг Конг-а, Кина, највећа је у корист Кине, и ово не изненађује. САД су доминантан инвеститор у односу на Кину код већине чланица НАТО савеза и код традиционалних прималаца америчких инвестиција попут Мексика, Бразила и острва (кајманских, Барбадоса, Бахама…). Кина је постала већи инвеститор од САД-а у својој сфери интереса: Индонезији, Лаосу, Вијетнаму, Камбоџи, Казахстану, Пакистану, Ирану, Конгу демократској републици, Бангладешу, Мијанмару Русији, Малезији, Етиопији… У нашем окружењу САД су већи инвеститор од Кине у Мађарској, Румунији и Бугарској, док Србија предводи листу земаља где је Кина већи инвеститор, па следе Хрватска, Словенија, Црна Гора, БиХ и Албанија (са само једним милионом долара из Кине, али са америчких -50).
Када посматрамо апсолутне вредности улагања, а не разлику, такође долазимо до уједначености САД и Кине јер су прве имале већу вредност улагања од једне милијарде долара у 75 земаља а Кина је имала у 73 земље.
Србија је била на 70. месту према укупној вредности кинеских улагања готово изједначена са Мађарском на 71. и испред свих суседних земаља.
Мађарска је била на 32. месту према вредности америчких улагања, далеко испред Румуније на 67. Бугарска (514) и Србија (472) имају сличну вредност америчких улагања и испред су осталих државица из нашег суседства.