POTROŠNJA U SRBIJI – IZVORI I STRUKTURA

Osnovni pokazatelji standardna jedne ekonomije je kretanje potrošnje, njen volumen, oblici i struktura. U svakoj nacinalnoj ekonomiji tim veličinama se bave nacionalni statistički zavodi ili insistuti, kod nas je to naravno Republički zavod za statisiku. Postoji ustaljena metodlogija zansovana na međunarodnim statističkim standardima i posebne godišnje publikacije u vidu Ankete o potrošnji domaćinstava gde se navode raspoloživa sredstva za potrošnju, sturktura potrošnje, broj domaćinstava i prosečan broj članovna po domaćinstvu. Bez namere da opovrgavam ovaj uobičajeni metod utvrđivanja raspodele nacionalnog dohotka prema komponentama, primenjen je malo drugačiji pristup upoređivanjem i uparivanjem podataka iz različitih nacionalnih izvora. Ti izvori su omogućili sa velikom dozom tačnosti da se utvrde ukupna novčna sredstva za potrošnju na bazi osnovnih komponenti koji su uporedivi a to su zarade i penzije. Dohoci od kapitala nisu dati eksplicitno jer se jako dobro zna da o njima nema iole tačne evidencije. I kod zarada analizirani su samo zvanični podaci, u Srbiji se određeni iznos zarada isplaćuje na ruke bez evidnecije i plaćanja poreza i doprinosa, neprijavljenih ili delimično prijavljenih radnika i sl. Izvori podataka su:

  • Bilten – finansijski pokazateli privrednih društava, preduzetnik, ustanova, finansijskih institucija,osiguravajućih društava u godišnjem izdanju Agenicje za privredne registre;
  • Podaci o isplaćenim zaradama u javnom sektru, Bilten javnih finansija – 2023 godina
  • Ukupno isplaćene penzije – isti izvor

Ostali izvori prihoda (podaci Biltena javnih finansija za 2023 godinu

Ukupan raspoloživi dohodak za potrošnju u 2023 godinu na bazi novčanih primanja je bio blizu 29 milijardi eura

Međutim da bi se ova problematika sveobuhvatno sagledala  pored ovih pouzdanih podataka treba se osvrnuti i na podatke o Raspoloživim prosečnim mesečnim sredstvima za potrošnju kako publikuje Republički zavod za statistiku

Prosek primanja po domaćinstvu u 2023 godini po mesecima

Izvor: stat.gov.rs

Očigledna su izrazita neslaganja u ove dve tabele samo kod prihoda iz redovnog radnog odnosa gde je razlika   oko 7,5 milijardi eura u korist zvaničnih podataka iz više izvora.

Imajući u vidu da su ukupna raspoloživa sredsva iz redovnih primanja, penzija i socijalnih transfera oko 29 milijardi eura i da su prema statističkim podacima ostala raspoloživa sredstva od oko 2,8 milijardi eeura ukupna raspoloživa sredstva za potrošnju u Srbiji su bila oko 32 milijarde eura. Naravno da ovde treba staviti određenu ogradu jer se još uvek u Srbiji značajan deo traskacija obavlja ’’van dohvata ruke’’ odnosno u zvaničnim institucijama kao neevidetnirana sredstva, od isplate zarada na ’’ruke’’ preko svih ostalih mogućnosti neevidentirane ’’sive’’  ekonomije. Autor se neusuđuje da ovaj drugi vid  raspoloživih sredstava dalje analizira.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *