POGLEDI MBS: Selo nije jednako, poljoprivreda, to je izvor egzistencije!

Potpisano novih 85 ugovora sa dobitnicima bespovratnih sredstava za kupovinu seoske kuće sa okućnicom. Time je cifra ukupno oživelih kuća od početka programa dostigla – 3.100.Pobolјšanje uslova života lјudi u seoskim sredinama je imperativ vremena u kome živimo. Za život neophodni, kuća sa svim uslovima za život, posao, kanalizacija, put, lekar…

Foto arhiva MBS – Škola u Poganovu kod Dimitrovgrada

Krov nad glavom od 22. avgusta 2024. godine steklo je još 118 lјudi od Sombora do Dimitrovgrada i Ljubovije do Negotina. U jedno od najudalјenijih sela koje danas broji svega 29 stanovnika – Poganovo kod Dimitrovgrada doseliće se Marija Jovanović iz Pirota. Ova mlada žena trenutno radi netipičan posao za jednu damu – vozi vilјuškar u fabrici guma. Kako kaže za javnsot, ima ideje za potpuno drugačiji posao u novom domu.

„Nameravam da gajim cveće. Tome se baš radujem kao i tome što više neću živeti sa roditelјima, već u svojoj kući“ Interesovanje za ovaj program Ministarstva za brigu o selu ne jenjava, zahtevi neprekidno stižu, a samo ove godine zahvalјujući ovom programu svoj dom je dobilo 450 porodica i pojedinaca, koji svoju i budućnost svojih porodica vide u selima Srbije, navodi se saopštenju Službe za odnose s javnošću Ministarstva za  brigu  o selu Vlade Srbije. 

Marija Jovanović iz Pirota radi kao vozač vilјuškara. Ali to nije jedino što je čini smelom. Uskoro će život u gradu zameniti za Poganovo, zabačeno selo u dimitrovgradskoj opštini.  „Tu imam potencijala da krenem neki svoj mali posao sa proizvodnjom cveća, trenutno to radim malo sa roditelјima, ali hoću da krenem samostalno. Mesto je kraj potoka, plac je fantastičan sve je jako lepo, osim nekih malih renoviranja“, kaže Marija. Komšije su, kaže, dobre, ima puno mladih koji se vraćaju, renoviraju stare kuće.

„Tu je u blizini i poganovski manastir i kanjon reke Jerme, Zvonačka banja, stvarno je živopisan kraj“, kaže Marija. 

U Poganovu je po poslednjem popisu bilo 29 stanovnika. Marija kaže da će se potruditi da se taj broj poveća. Za više od toga ipak potrebna je infrastruktura. Upravo zbog nje najviše se traže seoske kuće u Vojvodini. Rekord sa 190 uselјenih kuća drži Sombor. Kanalizacija se radi u 11 od 15 tamošnjih sela. 

Seosku kuću sa okućnicom dobilo je još 85 ljudi mlađih od 45 godina koji nisu imali nekretninu u vlasništvu. Iz Ministarstva za brigu o selu pozivaju javna preduzeća i opštine da grade puteve, kanalizaciju i učine dostupnim zdravstvene usluge pre svega u planinskim i pograničnim selima

„Imamo razne mere koje sprovodimo, jedna od tih je participativno budžetiranje gde svake godine meštani biraju projekat koji će se raditi u njihovoj mesnoj zajednici to je veoma popularna mera, sve radimo kroz glasanje“, kaže Jovana Miljević, pomoćnica gradonačelnika Sombora. U okolini grada sombora su sela: Aleksa Šantić, Bački Breg, Bački Monoštor, Bezdan, Gakovo (obuhvata i Kruševlјe koje je do 1978. bilo samostalno naselјe), Doroslovo, Klјajićevo (do 1948. godine Krnjaja), Kolut, Rastina, Riđica, Svetozar Miletić, Sombor, Stanišić, Stapar, Telečka i Čonoplјa. Za svako od njih vlada veliko interesovanje mladih da dobiju kuću u selui. Cilj je da iamu svojkrov nad glavom. (B.Gulan)

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *