Циљ је унапређење квалитета живота жена на селу, а визија да села у Србији постану привлачна места за живот и рад и да буду препознатљива управо по успешним женама, јер су оне одувек биле наше невидљиве хероине времена. Деловање Савеза биће усредсређено на развој села, пољопривреде, екологије, културе, туризма, информисања, здравственог и социјалног рада…
У циљу побољшања положаја жена на селу, прошле недеље 17. новембра 2024, основан је Савез сеоских жена Србије, чије ће седиште бити у Гучи, која се у нашој земљи и широм света прославила по Драгачевском сабору трубача – који је за 63. године његовог одржавања, Гучу посетило преко 15 милиона гостију из целог света. Драгачевски крај је препознатљив и по првом и најстаријем симболу женског задружног организовања у Србији – по Драгачевској задрузи жена „Рајка Боројевић“ из села Доњи Дубац, па је отуда и природан избор да седиште нове кровне организације – Савеза сеоских жена Србије буде управо у Драгачеву и Гучи.
Оснивачка скупштина Савеза сеоских жена Србије је одржана у оквиру реализације пројекта Локалне акционе групе „Драгачево – Јелица – Западна Морава“ који носи назив „Умрежавање удружења сеоских жена у Србији“, подржаног од Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Србије.
На почетку тродневног скупа у Гучи од 15-17. новембра, представници удружења, савеза, задруга и социјалних предузећа из готово свих 30 округа у Србији посетили су изложбу Драгачевске задруге жена „Рајка Боројевић – хероина једног времена“ и Музеј Драгачевског сабора трубача, као добре примере организовања сеоских жена и мушкараца у циљу опстанка и одрживог развоја сеоских заједница у Србији.
Након тога је за учеснице скупа организовано више радионица и презентација које су су се бавиле разноврсним темама. Представница Женског центра Ужице је одржала радионицу о значају удруживања сеоских жена и презентовала добре примере праксе у ужичком крају. Подједнако су биле запажене и презентације: „Удружене Златиборске плетиље и Добрила Смиљанић“, „Родна равноправност у општинама и градовима Србије“, „Савез сеоских жена Словеније од 1985. до 2024. године“ и „Сеоски туризам у Словенији“.
Како наводи Душан Р. Ивановић, председник УО ЛАГ-а Драгачево – Јелица – Западна Морава и руководилац пројекта, оснивањем Савеза сеоских жена Србије реализовани су у потпуности циљеви пројекта „Умрежавање удружења сеоских жена у Србији“.
– Успешно смо ажурирали базу података о удружењима и организацијама сеоских жена у Србији. Организовали смо у Гучи тродневну образовно – информативне радионице и презентације, на којима су размењене информације, знања, вештине и представљени примери добре праксе сеоских жена из Србије и Словеније, којима смо указали на то колико је значајно организовање, удруживање и сарадња жена са села на путу њиховог економског оснаживања и побољшања положаја у локалној заједници и шире. Успели смо да организујемо удружења и организације сеоских жена на локалном, окружном и националном нивоу, а то подразумева и планирње рада специјализованих одбора за разне врсте делатности и занимања. Оснивачка скупштина Савеза сеоских жена Србије је круна реализације нашег пројекта и на то смо посебно поносни – рекао је Ивановић.
Мисија новооснованог Савеза сеоских жена Србије је унапређење квалитета живота жена на селу, а визија да села у Србији постану привлачна места за живот и рад и да буду препознатљива управо по успешним женама, јер су оне одувек биле наше невидљиве хероине времена. Деловање Савеза биће усредсређено на развој села, пољопривреде, екологије, културе, туризма, информисања, здравственог и социјалног рада…
На Скупштини Савеза сеоских жена Србије усвојен је Статут ове кровне организације и изабрано њено руководство. За председницу Скупштине Савеза сеоских жена Србије изабрана је Наташа Вујашевић из села Јежевица код Чачка, а за потпредседнице Верица Антонијевић из села Коретиште код Гњилана на Косову и Метохији и Светлана Трифуновић из Врњачке Бање.
Наташа Вујашевић, председница Скупштине новооснованог Савеза, истиче да ће се радом ове кровне организације глас сеоских жена јасније чути и више поштовати.
– Оснивањем Савеза створили смо добру основу за бољу сарадњу у области производње, прераде и продаје наших производа, да међусобно делимо знања и искуства за бољи квалитет наших производа као кључну шансу за успешнију продају на тржишту. Лакше ћемо размењивати искуства и заједички наступати када је реч о пројектима и представљању наших производа у земљи и иностранству. Време је да искористимо знања и вештине које смо стекле, да се економски оснажимо, поправимо свој економски и социјални положај и пружимо још снажнији допринос одрживом развоју села у Србији – истакла је Вујашевић.
За председницу Извршног одбора Савеза изабрана је Викторија Секешан из села Владимировац у општини Алибунар у Војводини, а за потпредседнице Светлана Јевремовић из Гуче, Гордана Ђорић из Лапљег села код Грачанице на Косову и Метохији и Марија Сеочанац из Новог села код Врњачке Бање. Изабрано је и 27 чланова Извршног одбора из свих 30 округа у Србији.
За председницу Надзорног одбора изабрана је Весна Стајић из Новог Брда на Косову и Метохији а за потпредседнике Маријана Шибак из Врњачке Бање и Игор Јовановић из Трговишта код Врања.
За секретара Савеза изабран је Душан Р. Ивановић из Гуче.
Подршку оснивању Савеза сеоских жена Србије пружила је група сеоских жена и организација из Словеније на челу са Иреном Уле, председницом Савеза сеоских жена Словеније, који окупља 62 словеначка удружења сеоских жена са око 3.600 чланица. Подршку оснивачком подухвату удружења сеоских жена Србије су пружиле и: Јелка Кривец, која је понела титулу „Најбоље сеоске жене Словеније за 2016 годину“, Фаника Симеонов – потпредседница Синдиката пољопривредника Словеније, чланице удружења сеоских жена из Толмина, Словенских Коњица и Мирне Печи, као и Нада Сатарић, Удружење „Снага пријатељства“ – Amity из Београда.(Б.Гулан)